Reçine Filtre Ne İşe Yarar?

Reçine Filtre Ne İşe Yarar?

Reçine, su arıtma cihazlarında kullanılan suyun sertliğini alan kimyasal bir maddedir. Bu kimyasal madde sert suyu filtre ederek içme suyu haline gelmesini sağlar. Yumuşatma sistemi de denilen bu reçine filtre, sayesinde sular daha yumuşak ve kokusuz dolayısıyla da daha sağlıklıdır.

Reçine Filtrenin Görevleri Nelerdir?

Reçine Filtre Ne İşe Yarar gibi sorular kişilerin aklına takılabilir. Daha öncesinde su arıtma cihazı kullanmayan kişilerin aklına gelebilecek olası sorulardan olan bu sorulara şöyle cevap verilebilir.

Kalsiyum ve magnezyum gibi birtakım iyonlar içeren sert sular, içme suyu olarak kullanılmak istendiğinde insanların ağzında hoş olmayan tatlar bırakır. Filtre edilmemiş sert su aynı zamanda koku içerir ve sağlıksızdır. Son yıllarda su arıtma cihazlarında kullanılan ve kullanan kişilerin çevresine önerdikleri reçine filtre sistemi, sağlıklı su içmek isteyen kişiler tarafından kabul görmüştür.

Reçine Filtre Suyu Nasıl Yumuşatır?

Reçine Filtre Ne İşe Yarar reçineler, suya sodyum iyonları vererek suda bulunan kalsiyum ve magnezyum iyonlarını sabitler. Buna iyon değişimi adı verilir. Sert sular reçineden geçirilerek suyun yumuşatılma işlemi gerçekleşir.

Reçine, kalsiyum iyonlarını kendi bünyesinde tutarak mutlak doyuma ulaştığında tekrardan suyu yumuşatamaz hale gelir. Bu durumda reçine tuz ile dejenere edilir. Bu işlem sonrasında reçine yenilenir.

Yumuşak Suyun Avantajları Nelerdir?

Reçine filtre ile yumuşatılan su elbette daha sağlıklı olacaktır. Filtreden geçirilmiş yumuşak su kullanmanın yararları şöyledir.

  • Yumuşak su tasarruf sağlar.
  • Sudaki kireci önleyerek su ısıtıcılarınızın ömrünü uzatır.
  • Kullandığınız tüm beyaz eşyalarınızın ömrü uzar.

Buradan da anlaşılacağı üzere Reçine Filtre Ne İşe Yarar diye önemsiz gibi algılanan bu filtrelerin ne kadar hayatımızda önemli olduğunu gördük.

Leave a Reply

Your email address will not be published.