Sebze ve Meyve Yıkamada Suyun Önemi

Sebze ve Meyve Yıkamada Suyun Önemi

Sebze meyve yıkamada suyun önemi oldukça büyüktür.Meyve ve sebzelerin yıkanarak ayrıştırılması lazımdır. Bu da doğru tekniklerle yıkamayı gerektirir. Meyve sebzeleri tüketmeden önce bol su ile güzel bir şekilde yıkamamız gerekir. Yıkamadan tüketilmekte olan meyve ve sebzeler zararlı bakteri ve zirai ilaçlara bağlı olarak hastalık ve zehirlenmelere yol açıyor. Böylece vücut çeşit çeşit kimyasalların etkisi altında kalıyor. Bu durumda da meyve ve sebzeleri olabildiğince iyi bir şekilde temizlemek büyük önem arz ediyor.

Sebze ve Meyvelerin Yıkanmasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Sebze ve meyvelerin doğru bir şekilde yıkanması için bazı detaylara önem vermek gerekir. Bu detaylar ise şunlardan oluşmaktadır:

  • Sebze ve meyveleri akan bir suda, ayrıştırarak teker teker yıkamak ve kurulamak gerekir.
  • Sebze ve meyvelerin yıkandığı suyun temizliği de öncelik verilen bir konudur.
  • Meyve ve sebzeler çiğ olarak, buharda ya da kısa süreli bir ısıda pişirilerek tüketilse de yemeden önce mutlaka sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalıdır. Sebze ve meyvelerin doğru bir şekilde yıkanması sağlığınız açısından büyük önem taşır.

Orman Meyvelerinin Yıkanması

Orman meyveleri çok hassas bir yapıda olması ve kabuksuz olmaları sebebiyle sirke ve limon suyu ile dezenfekte edilemezler. Bu meyvelerin su dolu bir kapta en az 2-3 dakika bekletilmesi gereklidir.

Yapraklı Sebzelerin Yıkanması

Bu tür sebzeler, akan suda tam olarak temizlenemez. Bunun için de bu tür sebzelerin, yapraklarından ayrılarak sirkeli suda bekletilmesi gerekir. Daha sonra da bu sebzeler durulanmalıdır.

Kabuklu Meyvelerin Yıkanması

Kalın kabuklu olarak tüketilen besinler, fırça yardımıyla bol suda yıkanmalıdır. Çünkü bu besinlerin kabuğunu soyarken kabuk kısmında yer alan zararlı bileşenler iç kısma da geçebilir

Sebze ve Meyvelerin Yıkanmasında Suyun Kullanımı

Son 15 yıldır birçok metropollerde bulunan sular içilemez duruma gelmiştir. Bunun önüne geçmek adına birçok farklı yöntem kullanılsa da çoğu insan bu sulara çeşmeden ulaşıyor. Bu sebeple kullanılan sular her alanda dikkat gerektiren bir durum meydana getiriyor. Bu durumlardan zarar görmemek adına suyun analiz edilerek ya da suyun içinde bulunan kloru ve bu klorun meyve sebzeleri nasıl emdiği konusunda bir deney yaptırılması büyük fayda sağlayabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.